Cukierki, obrazy i… pomoc dla młodszej Koleżanki

Dnia 15 maja 2015 roku w Boguszowskiej Miejskiej Bibliotece – Centrum Kultury otwarto wystawę prac plastycznych wykonanych przez młodzież Gimnazjum Nr 1 w Boguszowie – Gorcach. Zaprezentowano ponad 60 prac, wykonanych różnorodnymi metodami i technikami plastycznymi. Wśród licznie przybyłych Gości znaleźli się: Przedstawiciele Rady Miasta Boguszowa Gorc, Dyrektorzy szkół, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie oraz miejscowy artysta plastyk – Pan Zdzisław Szpak.

Ciepłem powiało już przy wejściu, gdy harcerze częstowali gości cukierkami z napisem ,,Serdecznie witamy na wernisażu wystawy „Z małego Wielkie: Gim-Talenty”. Po brawurowej recytacji poezji w wykonaniu utalentowanych dziewcząt,  głos zabrali otwierając wystawę Przewodnicząca Rady Miasta pani Sylwia Dąbrowska oraz Dyrektor Szkoły.  Uczestnicy ,,uczty”, oglądając dzieła sztuki i racząc się wykwintnym poczęstunkiem, podziwiali talenty oraz inwencję twórczą młodzieży gimnazjalnej. Na twarzach gości malowały się tęczowe barwy zachwytu.

Cieszymy się, że swoim przedsięwzięciem i jego ciepłą empatyczną atmosferą mogliśmy dopomóc młodszej  koleżance z Kużnic w zmaganiu się z chorobą.

Organizatorzy składają serdeczne wyrazy podziękowania dla Pani Dyrektor Elżbiety Gajewskiej za udostepnienie sali wystawienniczej.

Hanna Ryl

Kl. 1a

wer 8wer 9 (1)SONY DSC

 SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Wycieczka do Nowej Rudy

19.01.2015 roku następny nasz wyjazd odbył się do Nowej Rudy, oczywiście pod kierunkiem pani W. Dorosz. Mieliśmy okazję zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną Kopalni Węgla. Rozpoczęliśmy od budynku Muzeum, gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego. Do zwiedzania udostępniona jest także oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią. Nasza koleżanka Sylwia miała okazję zapowiedzieć komunikat o zagrożeniu występowania metanu (tak jak to robiono dawniej, jak istniała kopalnia). W podziemnej trasie mogliśmy wszystko dotykać, przesuwać czy podnieść, aby sprawdzić jak ciężki był górniczy trud. Ciekawostką i wielką atrakcją kopalni jest duch – skarbnik, strzeżący tajemnic kopalni, który straszy turystów. Było śmiesznie i zarazem wesoło. Dodatkową atrakcją jest przejazd kolejką. Ponownie wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o kolejną wiedzę z dziedziny górnictwa.

Wycieczka do Kłodzka

W dniu 15.11.2014r. pod kierownictwem pani Dorosz udaliśmy się do miasta leżącego nad Nysą Kłodzką, Mieliśmy okazję jechać najdłuższym tunelem, jaki jest na tej trasie w Polsce. Zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzką wraz z podziemną trasą turystyczną, zespół Starego Miasta z Rynkiem, kościołem Wniebowzięcia NMP i gotyckim mostem – poszerzyliśmy swoją wiedzę nie tylko geograficzną, ale także historyczną, Na miejscu w XV w. król czeski Jerzy z Podiebradów wybudował warowny zamek, po którego zniszczeniu w czasie wojny 30 letniej powstał potężny i nowoczesny system fortyfikacji austriackich, Po przejściu Ziem Kłodzkiej i Śląska rozbudowę twierdzy prowadzili Prusacy. Podczas II wojny światowej służyła jako więzienie dla jeńców różnych narodowości i fabryka zbrojeniowa. Wróciliśmy bogatsi o pewną wiedzę i zadowodem, iż wolny czas spędaliśmy na powietrzu

Informacja dla Rodziców

Informuję Państwa o przysługującym prawie by w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych

( 22 -24. 12. 2014 r. ; 29 – 31. 12. 2014 r.  oraz w dniu 2. 01. 2015 r. ) Państwa dziecko było objęte w szkole opieką w postaci zajęć opiekuńczo – wychowawczych.

Celem  zdiagnozowania  oraz zaplanowania i zorganizowania takich  zajęć  uprzejmie proszę o przekazanie takich potrzeb Wychowawcy klasy lub do sekretariatu szkoły tel. 74 8449473 do dnia 19 grudnia 2014 r. do godziny 10.

Andrzej Musiał

Dyrektor

Opowieść o Żydach polskich –udział w lekcji na żywo

OPOWIEŚĆ O ŻYDACH POLSKICH

W czwartek 23 października 2014 r. czekała część klasy 2 b i 3 c niecodzienna lekcja historii transmitowana bezpośrednio z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do szkół w całej Polsce.  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Narodowy Instytut Audiowizualny zaprosili wszystkich nauczycieli i ich uczniów do udziału w nowoczesnej lekcji historii transmitowanej bezpośrednio z wystawy stałej znajdującej się w muzeum.
Transmisja była dostępna dla  szkół w całej Polsce, można ją było obejrzeć na stronie muzeum oraz NINATEKI EDU.
Lekcję dla szkół podstawowych poprowadzili bracia Tkacz, którzy zagrali w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij. Aktorzy opowiedzieli o obyczajowości oraz kulturze Żydów. Z kolei gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznali najważniejsze elementy wspólnej polsko-żydowskiej historii. Po wystawie oprowadzili ich Maria Seweryn i Maciej Orłoś.

Wystawa przeniosła nas w świat 1000-letniej historii Żydów polskich. W trakcie lekcji na żywo uczniowie mogli odwiedzić XVI-wieczny Kraków, stanąć pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i znaleźć się na zatłoczonej ulicy międzywojennej Warszawy.  Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Transmisję przy pomocy NINATEKI EDU, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Narodowego Instytutu Audiowizualnego  zorganizowała pani Roksana Rajtmajer.

(aby zobaczyć certyfikat udziału w lekcji kliknij załącznik poniżej)

IMG  (1)

WYCIECZKA NA SZRENICĘ I ŹRÓDŁO ŁABY

Pod kr. Pani Wiesławy Dorosz

W dniu 11.X.2014r. wyruszyliśmy pociągiem do Szklarskiej Poręby, miasta położonego w szerokiej dolinie rzeki Kamiennej, aby udać się na Szrenicę (1362 m n.p.m.) oraz źródła rzeki Łaby. Pogoda nam dopisywała. Czerwonym szlakiem przeszliśmy w kierunku szczytu mijając po drodze Wodospad Kamieńczyka (największy w polskich Karkonoszach). Woda spada przez trzy kaskady z wysokości 27m, dalej płynie wąwozem w klasycznej, przełomowej dolinie o pionowych granitowych ścianach.

Wycieczkę kontynuowaliśmy idąc Drogą Przyjaźni i dotarliśmy na Łabski Szczyt i źródła rzeki Łaby, która bierze swój początek po stronie czeskiej. Na całej trasie mieliśmy okazję podziwiać przepiękne widoki. Nasze zdjęcia są przykładem jak bardzo podobała nam się ta wycieczka i humory nas nie opuszczały.

DSCI3759 DSCI3755 DSCI3757 DSCI3782DSCI3774DSCI3758

Umiejętności społeczne – warsztaty

Dnia 14 listopada w naszym gimnazjum odbyły się warsztaty z zakresu umiejętności społecznych, organizowane przez Dolnośląskie Centrum Wolontariatu z siedzibą we Wrocławiu i prowadzone przez przedstawicielkę Centrum. Dwadzieścia osób z klas od pierwszej do trzeciej wzięło udział w trzygodzinnych zajęciach, które, zdaniem uczestników, były niezwykle ciekawe i praktyczne. Czekamy teraz na Dzień Otwarty Wolontariatu, który zostanie zorganizowany 25 listopada z udziałem całej szkoły. SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Relacja z Dnia Edukacji Narodowej

Zgodnie z tradycją naszej szkoły Dzień Edukacji Narodowej, obchodziliśmy jako Dzień Gimnazjalisty. W związku z tym 14 października wszyscy świetnie się bawiliśmy poznając uczniów klas pierwszych, w trakcie różnego rodzaju zabaw. Każdy taki dzień ma zawsze myśl przewodnią – w tym roku były to bajki Walta Disneya. Samorząd Szkolny przygotował bajkowe dekoracje -szczególne wyrazy uznania dla Oliwii Drewniok z 3B:), dzięki której wszyscy mogliśmy się poczuć jak w bajce.SONY DSC SONY DSC

W bajkowym Królestwie nie mogło zabraknąć Miłościwie Panującej Królowej, dlatego Królowa Konstancja wjechała dostojnie na swym dzielnym rumaku, dobrała sobie pomocników i objęła rządy w jury.SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Martyna i Asia:) dzielnie prowadziły całą imprezę z pomocą fantastycznych myszek i jednego niezastąpionego myszka.SONY DSCSONY DSC

Klasy pierwsze miały za zadanie przebrać się za postacie z bajki – z czego wywiązały się jak przystało na sumiennych poddanych naszej Królowej. Szczególne wyrazy uznania dla p. Bożeny Krakowiak, wychowawczyni klasy 1B, która wykazała się poczuciem humoru i dystansem do samej siebie i przebrała się razem ze swoją klasą:)

SONY DSCSONY DSCSONY DSC  SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

Po niezwykle interesującej i barwnej prezentacji klas przyszła kolej na konkurencje sportowe. Trzyosobowe reprezentacje klas dawały z siebie dosłownie wszystko i walecznie broniły honoru swoich koleżanek i kolegów:)SONY DSC SONY DSCSONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

Po emocjach sportowych z uwagą wysłuchaliśmy odpowiedzi klas pierwszych na pytania dotyczące naszej szkoły, np. Jakim samochodem jeździ pan Dyrektor:), po czym klasy zaprezentowały układy taneczne, do których dołączyła również publiczność…SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

W trakcie rozgrywek pilnie pracowały drużyny odpowiedzialne za wykonanie plakatu na temat naszego Gimnazjum. Efekty swojej pracy zaprezentowały jury. Można je w dalszym ciągu podziwiać na drugim piętrze.SONY DSC SONY DSC SONY DSC  Jedną z ostatnich konkurencji było przeciąganie liny – zaangażowanie uczestników przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Jury, po burzliwych obradach, wyłoniło zwycięską klasę – 1A, której serdecznie gratulujemy:)SONY DSC SONY DSC

Po emocjonujących rozgrywkach nastąpił moment ślubowania – moment, w którym klasy pierwsze faktyczni stały się pełnoprawnymi członkami społeczności Gimnazjum nr 1. Niestety, z powodu kiepskiej pogody, nie doszło do skutku sadzenie drzewek – odbędzie się ono przy najbliższej okazji.SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Na koniec pan Dyrektor wręczył dyplomy i pogratulował wszystkim klasom zaangażowania, odwagi, determinacji i poczucia humoru, po czym wszyscy razem bawiliśmy się przy muzyce.SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Za obsługę imprezy pod względem muzycznym dziękujemy Michałowi z klasy 3A:).SONY DSC

Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Boguszowie – Gorcach zaprasza do składania ofert na wykonanie następujących prac budowlano – dekarskich:

  1. Uszczelnienie połączeń na pokryciach dachowych sali gimnastycznej i łącznika.
  2. Oczyszczenie i położenie tynku na kominach wentylacyjnych i ścianie ogniowej.

Termin wykonania robót  do dnia 31 października 2014 r. Możliwość zapoznania się z zakresem robót w dniach: od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 do 15.00. Termin złożenia oferty pisemnej lub elektronicznej na adres mailowy szkoły( szkola@gim1boguszow.pl) do dnia 3 pażdziernika 2014 r. do godziny 12.00.