Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w myśli przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Prasóweczki

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w myśli przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce W stosunku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wzywamy wszystkie formacje polityczne ważne w parlamencie do przygotowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

 

Za przeniesieniem terminu wyborów przemawia trwająca epidemia i pochodzące z niej zagrożenia również nie wyróżniające się przewidzieć skutki korespondencyjnej formy głosowania, która nie została logistycznie
i proceduralnie odpowiednio przygotowana.

W powyższym kontekście, również samorządy w ramach swoich wiedz, nie mają realnych możliwości skompletowania komisji wyborczych, przeszkolenia jej uczestników i przygotowania lokali wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo głosujących w momencie epidemii. Ponadto, razem
z Kodeksem Wyborczym, stałym, najwyższym organem wyborczym, przydatnym w kwestiach przeprowadzania wyborów w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, której nadzór nad prawidłowością procesu wyborczego i lokata w technologii głosowania wyłącznie korespondencyjnego, w realizacji zostaje wyłączona.

Razem z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, prezydent wybierany jest poprzez Lud
w wyborach powszechnych, równych, łatwych również w głosowaniu tajnym. Wybory zrealizowane w czasie 10 maja, w formie korespondencyjnej, nie spełnią tych pierwszych warunków. Wolne wybory to kwintesencja demokracji, dlatego Polacy oczekują od wszystkich grup politycznych wypracowania porozumienia ponad podziałami oraz licznych, parlamentarnych działań, uwzględniających dobro wszystkich Polaków.

Mając pod uwagę wszystko co powyżej, wzywamy formacje polityczne ważne w parlamencie do przygotowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

zobacz również Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o