Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz również w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią toż stanowić niepoprawne dane adresata, zbyt wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego robienia i może nieść za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane klientowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, jakie możemy sprawić. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i właśnie zostanie rozesłany do ważnej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy rozpoczyna się nowe konto i potrzebuje zasilić je przekazem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W tym sukcesie problem staje się dużo dużo istotny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w ostatniej materii i zapewne nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym wypadku można tylko zetknąć się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona cena będzie jaśniejsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W wypadku zbyt wysokich przelewów z datą przyszłą bogata w stylu natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna cena była szczuplejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to największy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za niewielki lub za duży czas cyfr, okienko z listem powiadomi o błędzie, lub przelew nie zostaje wykonany i gość z banku skontaktuje się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacje cyfr lub złe ich wpisanie to już całkiem nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w procesie paru dni codziennych (okres oczekiwania może różnić się w zależności od regulaminu, w niektórych bankach trwa ledwie dzień, w kolejnych nawet ponad tydzień). Jeżeli natomiast błędny numer jest aktywny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma inna osoba.

Cofnięcie przelewu – co prowadzić?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – dostępne w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie zazwyczaj jest możliwa (szukaj wiedzy w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, a gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank potrafi nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w przepisie jest przedmiot, że firma nie anuluje zleceń z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi obecne wprawdzie regułą (znów zależy jedynie od regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Tworzy się też szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją odkręcić. Natomiast gdy pieniądze poszły teraz na czyjeś konto, z stylu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze a lub zatem w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy odpowiednia do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Istnieje obecne wprawdzie tylko silna wola, nie obowiązek. Na mocy zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zlecenie dobre z konkretnym zadaniem i zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na mocy zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „wszystek, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest odpowiedzialny do wydania pomocy w naturze, a skoro to niezwykłe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego oznacza to cel zwrotu pieniędzy (w obrębie było obecne bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, która wymaga odebrać swój majątek. Zapewne nie jest pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast częścią i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas drogo kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może otrzymać opłatę. Dodatkowa technologia jest wdrażana tylko z winy osoby, która błędnie wpisała informacje i wymaga zaangażowania pracowników instytucji. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank podejmie się usługi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze wiele. W zależności od instytucji potrafi stanowić więc liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o